انتشار رساله «عقل سرخ» به زبان ترکی استانبولی در آنکارا

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رساله «عقل سرخ» شهاب‌الدین سهرودی به همت انجمن ایرانشناسی ترکیه و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا توسط کاآن دیلک، دانش‌آموخته زبان فارسی در ایران و رییس انجمن ایران‌شناسی ترکیه به زبان ترکی استانبولی، ترجمه و منتشر شد.

شخصیت برجسته و کم‌نظیر شیخ شهاب‌الدین یحیی بن سهروردی، حکیم متأله و ملقب به «شیخ اشراق»، مؤسس دومین نظام فلسفه اسلامی به نام «حکمه الاشراق»، از چهره‌های ممتاز قرن ششم هجری است که به حکمت، فلسفه و عرفان جان تازه‌ای بخشیده است.

رساله عقل سرخ اثر عارف و فیلسوف شناخته شده قرن ششم شهاب‌الدین یحیی بن حبش بن امیرک سهروردی (۵۴۵-۵۸۷ هجری و ۱۱۵۰-۱۱۹۰ میلادی)، یک نمونه از روایت عرفانی فلسفی است که در ادبیات‌های مختلف پس از اسلام نیز، مورد استفاده قرار گرفته است.

نگارنده در این کتاب آورده است: سهروردی از آغاز تقدیر انسان با قدم گذاشتن به این جهان بحث می‌کرد. او همیشه در مورد یک دیار غیابی صحبت می‌کرد. عقل سرخ داستانی است که منعکس کننده این افکار می‌باشد. عقل سرخ همانند حی ابن یقظان و غربت غریبه ابن سینا حکایت تاریخی پیدایش است. سهروردی در عقل سرخ، جایی  که ابن سینا تصور می‌کرد این پیدایش به پایان رساله «عقل سرخ» در قطع رقعی در قالب ۶۴ صفحه با تیراژ ۱۰۰۰ نسخه از سوی انتشارات ایرانیات وابسته به انجمن ایرانشناسی ترکیه، ترجمه و منتشر شده است.

[ad_2]
لینک خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *