دو گناه کبیره در کتابفروشی‌ها/ نوبت به تن‌پرورها و شکموها رسید

[ad_1]

به گزارش منابع خبری رسمی، ترجمه دو عنوان جدید از مجموعه «هفت گناه کبیره» به تازگی توسط نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است. با چاپ دو کتاب مذکور، ۵ عنوان از ۷ مجلد این مجموعه به چاپ رسیده است.

هفت گناه کبیره در سنت مسیحی، غرور، طمع، بی‌بندوباری، حسد، شکمبارگی، غضب و تن پروری هستند که فهرست تعدیل شده همان ۸ عمل شیطانی یعنی تکبر، حرص و آز، بی بند و باری، خودستایی، شکمبارگی، غضب، غم و یاس اند که راهبی یونانی به نام اِواگریوس پونتیکوس ارائه کرده بود؛ فهرستی که پاپ گرگوری در قرن شانزدهم با جایگزینی تن پروری به جای غم و یاس آن را به ۷ گناه مهلک یا کبیره کاهش داد.

در سنت مسیحیان، این گناه‌ها مستوجب دوزخ هستند و راه بخشایش آن‌ها نیز تنها با ۲ راه میسر می‌شود: برگزاری مراسم مذهبی اعتراف و یا توبه و پرهیز همیشگی.

در مجموعه‌ای که تحت عنوان «هفت گناه کبیره» به همت کتابخانه عمومی نیویورک و انتشارات دانشگاه آکسفورد چاپ شده، سعی شده تا در قالب مجلدات مستقل و جدا از هم، و از چشم‌انداز جهان امروز به ویژه سنت فرهنگی غرب، به استفسار از هر یک از این گناهان در گذشته و امروزِ سنت مسیحی پرداخته شود. نویسنده سعی کرده در این زمینه، با به کارگیری زبان‌های طنز و جدی، وضعیت اسفبار، انسدادها و وضعیت متناقض حاصل از ارتکاب این گناهان در جهان امروز به تصویر کشیده شود.

پیش از ۲ کتاب تازه چاپ شده، «حسد»، «غرور» و «طمع» از این مجموعه چاپ شدند و به تازگی کتاب های «تن پروری» و «شکمبارگی» نیز از این مجموعه چاپ شده اند.

در یادداشتی که ناشر این کتاب‌ها در ابتدای آن‌ها چاپ کرده اشاره می شود که سنت اسلامی در باب هر یک از ۷ گناه کبیره، به تفصیل با شعب و فروعات آن‌ها بحث کرده است. اسلام توجه ویژه‌ای به این بحث مبذول داشته و مسلمانان در اعصار مختلف با بهره گیری از منابع اسلامی یعنی قرآن، حدیث و سنت، به باریک بینی و باریک اندیشی در این مسائل پرداخته اند. منابع اسلامی به گواه نویسندگان این مجموعه، فهرستی بسیار بلندبالاتر از سنت مسیحی در باب این گناهان ارائه داده اند؛ به طوری که علاوه بر آنچه در این منابع آمده، عرف متشرعین جامعه نیز خود ملاکی مجزا برای تشخیص گناهان کبیره محسوب شده است.

دین اسلام نیز مانند سنت مسیحی و البته با سازوکارهایی کارآمد و متنوع، کمر همت به ریشه کن کردن این گناهان بسته و در این زمینه بشارت و انذار و محرومیت های حقوقی و اجتماعی خاصی وضع کرده است: در زمینه انذار، همچون سنت مسیحی، مرتکب این گناهان را اهل دوزخ دانسته و در جامعه این جهانی نیز شهادت آن ها را مردود و اقتدا به آن ها در نماز را منع کرده است. در باب بشارت نیز مثلا در آیه ۳۱ سوره نساء و آیه ۳۵ سوره شوری غفران الهی را برای پرهیزگاران از کبائر تضمین کرده و در ازای ترک آن ها، بهشتی را وعده داده است.

کتاب «تن پروری» به قلم وندی واسراشتاین نوشته نسخه اصلی اش در سال ۲۰۰۵ منتشر شده است. واسراشتاین، فیلمنامه نویس است و در این کتاب، با بیانی طنزآمیز متن این اثر را نوشته است. مخاطبان این کتاب، با مسائلی از جمله اشعار تن پروری، بسته های صبحانه مخصوص تن پرورها، مستندهای مخصوص تن پرورها و شبکه تلویزیونی تن پرورها روبرو می شوند. این شبکه برنامه هایی پخش می کند که تضمین می کنند هیچ نوع انگیزه یا چالشی در بیننده ایجاد نکنند.

کتاب پیش رو، دو بخش اصلی دارد که عبارت اند از «چرا تن پروری چاره ساز است» و «چگونه به تن پروری تمام عیار تبدیل شویم». در بخش اول مخاطب این فصول را از نظر خواهد گذراند: برنامه تن پروری، تاریخچه شخصی، تاریخچه دقیق تن پروری و تن پروری زندگی تان را تغییر خواهد داد.

در بخش دوم هم این فصل ها چاپ شده اند: موفقیت در تن پروری، به تن پرور درون خود خوش آمدید، مرحله اول: قدم آغازین، مرحله دوم: در راه پیشرفت، وضعیت ثابت، حفظ کردن تن پروری، یافته های پزشکی: تن پروری راهی به سوی سلامتی پایدار!، وقفه ای در روند کتاب، فراتن پروری.

این کتاب با ۱۳۵ صفحه مصور، شمارگان هزار و ۵۰۰ نسخه و قیمت ۸ هزار تومان منتشر شده است.

کتاب «شکمبارگی» هم به قلم فرانسین پروز نوشته شده است. غیر از کتاب «غرور»، ترجمه همه کتاب هایی که تا به حال از این مجموعه چاپ شده اند، توسط نسترن ظهیری ترجمه شده اند. نسخه اصلی «شکمبارگی» در سال ۲۰۰۳ منتشر شده است.

این نویسنده در کتاب پیش رو، ساختار متافیزکی غذا و خوراکی و میل به آن را مزه مزه می کند و زیر و رو کردن این ساختار متافیزیکی، مخاطب را به این نتیجه گیری ناگزیر نزدیک می کند که تصور رایج از شکمبارگی زندگی آمریکایی متعادل، خودش نامتعادل و افراطی و همچون نوعی گناه کبیره است.

متن این کتاب هم در ۴ فصل اصلی تدوین شده که عبارت اند از: آیا شکمبارگی گناه است؟، مزد گناه، مزد واقعی گناه، لحظات خوش شکمبارگی.

این کتاب با ۱۲۸ صفحه مصور، شمارگان هزار و ۵۰۰ نسخه و قیمت ۸ هزار تومان چاپ شده است.

[ad_2]
لینک خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *