مجموعه های اسنادی صرفا مجموعه هایی جالب برای دیدن نیستند

[ad_1]

به گزارش منابع خبری رسمی، استرکیش لاروش رئیس منطقه‌ای سازمان یونسکو در ایران صبح امروز سه شنبه هفتم شهریور ماه در جلسه افتتاحیه اولین نشست منطقه ای یونسکو با هدف همکاری برای حفاظت و تسهیل در دسترسی به میراث مستند که در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی آغاز به کار کرد، ضمن خوشامدگویی به حاضران در این جلسه و تشکر کمیسیون ملی یونسکو و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سخنانی با اشاره به میراث مستند جهانی که در کتابخانه ها و مراکز فرهنگی کشورهای مختلف نگهداری می شود، خطر آسیب رسیدن به این میراث و از بین رفتن آن را بر اثر جنگ ها و بحران های متعدد جهانی گوشزد کرد.

وی گفت: جنگ، بحران های جهانی، غارت و چپاول و کمبود بودجه میراث مستند جهانی را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است. از دیرباز تمدن های مختلف بسیاری از آثار تاریخی و فرهنگی خود را حفظ و نگهداری کرده اند و یونسکو هم به تلاش خود برای پیوند دادن کشورها با هدف حفاظت از این گنجینه جهانی ادامه داده است. با این وجود خطر از بین رفتن این اسناد کماکان وجود دارد.

لاروش نگاه ویترینی و نمایشگاهی به میراث مستند جهانی را لازم اما ناکافی دانست وگفت: این مجموعه های اسنادی صرفا مجموعه هایی جالب برای دیدن نیستند بلکه آنها می توانند آینده بشریت را تحت تاثیر قرار دهند و می توانند به ما درک جدیدی از همدیگر بدهند؛ هر جایی از دنیا که میراث مستند بشری از بین برود همه بشریت از آن آسیب خواهد دید و این تاریخ مشترک بشری است که امروز ما را اینجا کنار هم جمع کرده است.

رئیس منطقه‌ای سازمان یونسکو در ایران با اشاره به توصیه های این سازمان برای حفظ و دسترسی به میراث مستند گفت: تاکنون ۳۵۰ اثر از کشورهای مختلف جهان در برنامه حافظه جهانی به ثبت رسیده اند. کشورهایی که امروز نمایندگان آنها در این جلسه حضور دارند این قابلیت و توانایی را دارند که آثار بیشتری را در این برنامه جهانی به ثبت برسانند.

وی با اشاره به اینکه چهارسال پیش و زمانی که او به عنوان رئیس منطقه ای سازمان یونسکو در ایران به کشورمان آمد، چهار اثر از ایران در برنامه حافظه جهانی ثبت شده بود و امروز این تعداد به ۹ اثر رسیده است، این مسئله را مایه خوشحالی خواند و گفت: برنامه حافظه جهانی یک مسابقه یا یک دعوای سیاسی بین المللی نیست بلکه فرصتی است که تا در آن بالاترین سطوح استانداردها برای حفاظت از میراث مستند جهانی صورت گیرد و ما امیدواریم بتوانیم به این وسیله گامی موثر برای برقراری صلح جهانی برداریم.

[ad_2]
لینک خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *