کتاب «درآمدی بر نورومیتولوژی» در بوته نقد

[ad_1]

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی خانه کتاب، نشست معرفی و بررسی این کتاب با حضور ابوالقاسم اسماعیل‌پور، عباس مخبر، عبدالرضا ناصر مقدسی و معصومه ابراهیمی در سرای اهل قلم خانه کتاب برگزار می‌شود.

کتاب «درآمدی بر نورومیتولوژی» در ۴ فصل تنظیم شده است. فصل نخست «طلوع مغز» نام دارد و نویسنده در آن کوشیده است بر اساس داده‌های دیرین شناسان و تکامل گرایان به وجود آمدن مغز را توضیح بدهد.

فصل دوم «طلوع انسان» نام دارد. در این فصل نویسنده چگونگی گونه هوموساپینس را از لحاظ شناخت، آگاهی و تکامل مغز و پیدایش زبان و اسطوره مورد بررسی قرارداده و مستندات را معرفی کرده است. قابلیت ابزار سازی مسئله مهمی در روند تکامل بوده که در این فصل معرفی شده است.

فصل سوم کتاب با عنوان «عروج انسان» بیشتر به حیات اجتماعی انسان می‌پردازد. چگونه انسان امروزی قادر به زبان ورزی شده و آیا این توانایی در نخستی‌ها و دیگر گونه ­های هومونیز وجود داشته از مهمترین مباحث مطرح شده در این فصل از کتاب است. نویسنده در این فصل از کتاب با تبیین برخی شخصیت ­ها و خاندان­‌های اسطوره ­ای یعنی خاندان پهلوانان سیستان پرداخته و روایت­‌های اسطوره ای را به عنوان نوعی آگاهی و شناخت رو به تکامل در تمدن­‌های مختلف مطرح کرده است.

فصل چهارم «اَبَر انسان» نام دارد. فناوری‌های نوین، مهندسی ژنتیک، کلونینگ، هوش مصنوعی و تکنولوژی‌هایی که به صورت فزاینده در حال تکامل است شاید در آینده­ای نه چندان دور با ادغام در بدن بیولوژیک ما انسانی جدید خلق کند. این موضوع فصل نهایی کتاب است و نویسنده با بررسی آناتومیک بدن و ارگان‌هایی که می‌تواند با پدیده نوین تکنولوژی ترکیب شوند خط سیر تکامل انسان را در آینده هم پیش­بینی کرده است.

نشست معرفی و بررسی کتاب «درآمدی بر نورومیتولوژی» چهارشنبه (چهارم مردادماه) ساعت ۱۴ در سرای اهل قلم واقع در خیابان انقلاب اسلامی، خیابان برادران مظفرجنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک ۲ برگزار می‌شود.

[ad_2]
لینک خبر

It's only fair to share...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestShare on LinkedIn

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *